Prawidłowy oddech wspomaga skuteczność ćwiczeń. Od tego w dużej mierze zależy, jakie efekty osiągniesz na treningu!
Oddychanie to jeden z najbardziej podstawowych procesów życiowych
Aby żyć, musimy oddychać. Dzięki oddychaniu pobieramy z powietrza tlen, niezbędny do pracy wszystkim narządom i każdej komórce naszego ciała. Podczas oddychania powietrze dostaje się do jamy nosowej i poprzez drogi oddechowe do płuc (wdech). W płucach dochodzi do wymiany gazowej, która polega na wchłanianiu tlenu do krwi i wydalaniu z niej dwutlenku węgla, który następnie jest usuwany z organizmu (wydech).
Oddychanie w czasie treningu
Oddychanie podczas ćwiczeń powinno się odbywać według zasady: wypuszczaj powietrze z płuc, gdy mięsień jest w największym napięciu.
W ćwiczeniach siłowych zazwyczaj zaleca się wykonywanie wydechu podczas podnoszenia ciężaru, a wdechu w trakcie jego opuszczania. Gdy wykonujesz ćwiczenia aerobowe (np. bieg, jazda na rowerze) staraj się znaleźć stały rytm oddechu (np. jeden oddech co 4 kroki).
PAMIĘTAJ: Powietrze wciągaj do płuc nosem – tam jest ono oczyszczane, a także nawilżane i podgrzewane. Z kolei wydech należy robić przez usta – tą drogą powietrze szybciej wydostanie się z klatki piersiowej.
Konsekwencje złego oddychania
Jeżeli zapomnisz o prawidłowym oddychaniu, już samo wykonywanie ćwiczeń może być trudniejsze. Zbyt małe dotlenienie organizmu może spowodować, że spalanie tkanki tłuszczowej, czy wzrost mięśni, będzie wolniejsze. Częstym błędem wśród ćwiczących na siłowni jest wstrzymywanie oddechu podczas wysiłku w fazie typu: unoszenie, prostowanie itd. Koniecznie trzeba zwracać na to uwagę!
Zatrzymanie oddechu może prowadzić do znacznego wzrostu ciśnienia krwi, co potencjalnie jest niebezpieczne dla organizmu. Następstwem zatrzymania oddechu w czasie dużego wysiłku fizycznego mogą być omdlenia, a nawet uraz (np. pęknięcie) jakiejś składowej układu krwionośnego!
Wdech i wydech na treningach EMS
W przypadku niektórych treningów, zwłaszcza tych z niewielkim obciążeniem, koordynacja fazy wdech-wydech z fazą skurczanie-rozkurczanie mięśni nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Oddech powinien być dopasowany do ruchu i fazy ćwiczenia w ćwiczeniach z dużymi obciążeniami – wówczas należy wydychać powietrze w momencie największego wysiłku.
Według wskazań, w ćwiczeniach angażujących mięśnie klatki piersiowej, brzucha i ud – a takim jest trening EMS – wydech powinien występować w czasie największego skurczu mięśnia, wdech w fazie powrotu. Tym niemniej, jeśli ćwiczący wyraźnie czuje, że ten rytm jest niezgodny z jego naturalnym rytmem organizmu, może znaleźć swój własny, optymalny rytm oddychania.
W treningu EMS ważne jest przede wszystkim, by wykonywać wydech, czyli nie zatrzymywać powietrza w czasie ćwiczeń. O wdech nie musimy się tak bardzo martwić, ponieważ następuje on naturalnie, bez udziału naszej woli. Natomiast wstrzymywanie wydechu jest niekorzystne dla organizmu ćwiczącego i znacząco obniża potencjalną efektywność treningu z elektrostymulacją.